האם יש קשר בין חקלאות לבין השפה העברית?

פנינת העברית - על החקלאות 

רשימה זו באה בעקבות פרסום ראיון עם יצחק קולונימוס, יו"ר תאגיד המטעים, בדף לחבר האחרון (עלון פנימי של קיבוץ כברי).על החקלאות – חלק א' 

היות שאנחנו במדור פ(נ)ינת העברית, יש לרשימה זו שני חלקים. החלק השני יעסוק במילה 'חקלאות' ובאליעזר בן-יהודה. 

יצחק מודאג מהמחסור בעתודה מקצועית – דור המשך של עובדים במטעים. לדבריו, יש נכונות להשקיע בהכשרה – כולל התחייבות למסלול של לימודים (עד לדוקטורט) והתמקצעות בעבודה. 

למרות זאת, מסתבר מדבריו שלא נמצאו צעירים שימצאו בזה עניין. "אולי מישהו שיקרא את הכתבה הזאת "יידלק" ויפנה אליי...", הוא אומר.  

ובכן, אני נדלקתי. לא בדיוק בכיוון שיצחק קיווה לו, אבל בתור בוגרת תואר ראשון ושני של הפקולטה לחקלאות, מצאתי לנכון לומר את דבריי.  

נגמרו הזמנים שבהם שותלים, מתפללים, ואם יש מזל –גם קוטפים.  

החקלאות היא מדע מגוון ומתוחכם. כדי להיות חקלאי מוצלח צריך להכיר היטב תחומי ידע שונים: מדעי הקרקע והמים, מדעי הצמח, מחלות צמחים, מיכון החקלאי, מחשבים ועוד. חקלאות עכשווית כוללת בין היתר גם יישומים מתחומי הביוטכנולוגיה, כגון תרביות רקמה והנדסה גנטית. 

אני פונה אליכם הצעירים – תיכנסו לאתר של הפקולטה לחקלאות ברחובות, תסתכלו בתקצירי המחקרים שמתבצעים בה, תעיינו בשנתון ותראו את מגוון הקורסים שמוצעים לכם.  

ובפעם הבאה שתטיילו במטעים, תזכרו – זה לא כל-כך פשוט! 

היות שאנחנו בפינת העברית:על החקלאות – חלק ב' 

המילה חקלאות באה מהארמית, מהמילה חקל שפירושה שדה.  

אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית, היה הראשון שנלחם בקנאות הדתית הקיצונית ששלטה בירושלים עד ימיו. הוא ומשפחתו נרדפו על ידי החברה החרדית שראתה בהפיכת השפה העברית לשפת יום יום חילול הקודש.  

גם על נושאי חקלאות היה לאליעזר בן יהודה ויכוח עם החרדים. הוא ייסד  ארגונים שהאמינו בעבודה חקלאית בארץ תוך שימוש בשפה העברית ( "תחיית ישראל" ו"שפה ברורה").  

את הקטע הבא כתב אליעזר בן יהודה, ופרסם בעיתון "הצבי":  

"ידוע כי ליהודים יש חוק שמיטה. שש שנים עובדים את האדמה, ובשנה השביעית אין מעבדים את השדות, לא זורעים, לא נוטעים. השנה היא השנה השביעית הזאת, שנת השמיטה. אולם אסור לנו לקיימה. רק עתה הקימו החלוצים את המושבות הראשונות, ונטעו את הנטעים הראשונים. אם יחדלו לעבוד עכשיו יאבד הכל. ראשיתה של החקלאות העברית בארץ-ישראל תחרב. לכן אני כותב נגד שנת השמיטה. ולכן יצא עלי כל הקצף הזה מעם החוגים החרדים."

נייד: 052-8011364
משרד: 04-9952223
E-mail: nur.shai@gmail.com